ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر: قوائد نظام انتخاب طبیعی در محیط کسب و کار

 

رشد و توسعه روزافزون تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات و شکل گیری انقلاب های سوم و چهارم صنعتی که در آن کسب و کارهای نوپا مبتنی بر تکنولوژی به سرعت جای کسب و کارهای سنتی و متداول را گرفته اند، گویای این حقیقت است که در سالهای آتی رمز بقا، رشد و سودآوری کسب و کارها و کارآفرینان در کسب دانش و مهارت های کابردی است که آنان را قادر به خلق، پیاده سازی و پیشبرد موفق کسب و کارهایی خواهد کرد که بر محور تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و پاسخگویی به نیازها، خواسته ها و انتظارات روزافزون و هرچه پیچیده تر مشتریان استوار باشد.

 

نظام رقابت در شرایط پیشرو بر اساس چهار اصل کلی «ساده تر، سریعتر، هوشمندتر و ارزانتر» استوار است و چشم انداز اقتصادها و بازارهای جهانی و محلی نیز گویای آن است که با رشد جمعیت و شدت یافتن رقابت و کاهش فرصت های سنتی و متداول، برندگان بازی رقابت بی شک آندسته از کارآفرینان و کسب و کارهایی هستند که با اتخاذ استراتژی های هوشمندانه و راهکارهای خلاقانه، نیازهای کنونی و آتی مشتریان را پاسخگو باشند.

ما در دورانی زندگی می کنیم که در آن بیش از هر زمان دیگری شاهد رقابت فزاینده برای کسب سهم بازار و دستیابی به رضایتمندی مشتریان از طریق راهکارهاُ، روش ها و محصولات خلاقانه هستیم. و در این میان، کسب و کارهایی که بر پایه استراتژی ها و راهکارهای دیجیتالیزم شکل گرفته و یا تغییر ماهیت داده اند، بیش از سایر گونه ها فرصت بقا، رشد و سودآوری را خواهند داشت.

همانطور که می دانید در نظام طبیعت قائده ای به نام «انتخاب طبیعی» وجود دارد و بر اساس آن نظام تکامل شکل گرفته است و بر اساس آن گونه های کم بهره ور و یا تطبیق ناپذیر با شرایط محیط یا رقابت رفته رفته جای خود را به گونه هایی می دهند که توانایی تطبیق یا رقابت پذیری بیشتری را با متغیرهای جدید و معادلات جدید محیط دارند. بر اساس این نظام انتخاب طبیعی، این دسته از گونه ها فرصت های بیشتری را برای بهتر شدن و ازدیاد نسل خواهند داشت.

چنین اصلی نیز در نظام اقتصادی و محیط کسب و کار وجود دارد در عمل، کسب و کارهایی که بازدهی آنها بیش از منابع مصرفی شان بوده و یا بازدهی آنها در مقابل منابع مصرفی شان کمتر از حد رقابت باشد، فارغ از قدمت، یا جایگاه برند یا سطح وفاداری مشتریانِ، محکوم به خروج از عرصه رقابت هستند. وقتی به فهرست یکصد برند برتر جهان در ۴۰ سال اخیر نگاهی بندازیم خواهیم دید که در طی همین مدت بسیاری از برندهایی که زمانی در زمره محبوب ترین ها و سودآورترین برندها بودند، یا دیگر در این فهرست جایی ندارند، یا در رده های پایین قرار دارند و یا مانند کوداک Kodak با سقوط و انحلال مواجه شده و در نهایت به کشورها یا مالکان دیگری فروخته شده اند.

در عصر انقلاب صنعتی سوم که همراه با ظهور پدیده دیجیتال بود زمینه های لازم برای ورود ما به عصر طلایی به نام انقلاب صنعتی چهارم یا همان عصر مجازی (Virtual) گردید. با یک نگاه اجمالی به فهرست یکصد برند برتر جهان در سالهای اخیر در می یابیم که در حال حاضر برندهایی که بر اساس قواعد دیجیتال و ویرچوال فعالیت می نمایند بیشترین سهم از بازارهای جهانی را نیز در اختیار دارند.

پرسش کلیدی که ممکن است در ذهن شما ایجاد شود این است که چرا انتخاب طبیعی در نظام اقتصادی به کسب و کارهای دیجیتال و ویرچوال فرصت و حمایت بیشتری را برای بقا، رشد و سودآوری می دهد. پاسخ آن در تفسیر چهار بعد کسب و کارهای دیجیتالی و ویرچوال است:

 

اصل «ساده تر»

پیچیدگی دشمن خلاقیت و از آن مهمتر دشمن بهره وری است. کسب و کارهای بروکراتیک و پیچیده که در آن امکان رشد استعدادهای فردی و گروهی محدود بوده و در عین حال به واسطه زمانبر بودن انجام کارها و اجرای فرآیندها، سرعت واکنش و تغییر پذیری پایین است، در مقایسه با کسب و کارهای دیجیتال و ویرچوال که خبری از نظام سلسله مراتبی در آنها نبوده و افراد بر اساس بهره وری و خلاقیت خود رشد می کنند، شانس کمتری برای بقا، رشد و سودآوری خواهند داشت.

از سوی دیگر، رشد فزاینده کاربردهای تکنولوژی های دیجیتال و ویرچوال باعث هرچه ساده تر شدن راهکارهایی گردیده است که در قالب محصولات و خدمات به نیازها، خواسته ها و انتظارات مشتریان پاسخ می دهند. یک اپلیکیشن ساده می تواند به انبوهی از نیازهایی که پیشتر برای رفع آنها به یک سیستم اداری چند صد نفره نیاز بود پاسخ بدهد. ساده تر شدن فعالیت ها انعطاف پذیری را افزایش داده و از همه مهتر بهره وری کسب و کار بر اساس متغیرهای زمان، هزینه و منابع را به شدت افزایش می دهد.

اصل «سریعتر»

در دانش لجستیک و به ویژه نگرش لجستیک چابک همواره توانایی یک کسب و کار در واکنش سریع نشان دادن به تغییرات در تقاضای مشتریان، به عنوان یک شاخصه کلیدی در بقا، رشد و سودآوری شناخته می شود. با توسعه فعالیت های اقتصادی و نیز چند بعدی شدن زندگی روزمره افراد، سرعت دریافت پاسخ و دستیابی به نیازها و خواسته ها بیش از پیش افزایش یافته است. اصلی که در دانش بازاریابی نیز به آن با عنوان «زمان تاخیر» اشاره می شود. در شرایطی که معادلات محیط کسب و کار بیشتر بر اساس بازدهی سرمایه در زمان مشخص می شود، زمان به عنوان یک عامل بسیار کلیدی و حاد رقابتی برای کسب و کارها مطرح است و در این میان کسب و کارهای دیجیتالی و ویرچوال به دلیل ماهیت خود که بر پایه تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات است، توانایی به مراتب بیشتری را برای پاسخگویی سریعتر، انطباق سریعتر و مبادلات سریعتر را دارا می باشند.

 

اصل «هوشمندتر»

در طول تاریخ اقتصاد، هوشمندی همواره به عنوان یک عامل فوق رقابتی مطرح بوده است. سیر نوآوری ها و اختراعات و نیز تغییرات بنیادین در محیط کسب و کار نشان داده است که بشر همواره به سمت استفاده هوشمندانه تر از منابع کلیدی خود به ویژه منابع مادی، سرمایه، زمان و نیروی کار بوده است. چرخ و خط و سپس سیستم اعداد را می توان به عنوان هوشمندانه ترین ابداعات و اختراعات بشر دانست که برای قرون متمادی زمینه ساز اکتشافات و اختراعات دیگر را فراهم کردند.

حس داشتن احاطه و کنترل بر تغییرات و روند اجرای کارها و فعالیت ها و عطش سیری ناپذیر بشر برای آگاهی، باعث گردیده است تا فرصت یگانه ای برای کسب و کارهای دیجیتالی و ویرچوال که ابزارها و راهکارهای لازم را در اختیار مشتریان خود قرار می دهند، فراهم گردد.

 

اصل «ارزانتر»

وقتی سخن از واژه ارزانتر به میان می آید بسیاری از ما بی اختیار به قیمت پایین تر فکر می کنیم و این در حالی است که در نظام لجستیکی واژه ارزانتر صرفا به معنی قیمت پایین تر نیست، بلکه دامنه گسترده تری را که هزینه های بدست آوری، مالکیت و جایگزینی را نیز در بر می گیرد. کسب و کارهای دیجیتالی و ویرچوال در مقایسه با کسب و کارهای رایج و سنتی، به شکل مقرون به صرفه تری فعالیت می نمایند و به واسطه بهره گیری از رویکردهای لجستیکی ناب که بر کاهش مستمر هزینه ها تاکید دارد، بهای تمام شده کالا و خدمات مشابه را در مقایسه با کسب و کارهای دیگر به مراتب کاهش می دهند.

 

تغییر، تغییر ناپذیر است و این شالوده نظام انتخاب طبیعی در محیط رقابت و کسب و کار است. اگر شما هم به فکر تغییر در کسب و کار خود هستید، شاید زمان آن فرا رسیده باشد که با مهارت ها و دانش کاربردی خلق، پیاده سازی و مدیریت کسب و کارهای دیجیتالی و ویرچوال آشنا شوید. برای تغییر آینده اینجا را کلیک کنید.

 

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر 

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

ساده تر، سریعتر، هوشمندتر، ارزانتر

 

 

نوشته شده درفروردین ۲۹, ۱۳۹۷ دردسته‌بندی نشده, دوره ها و برنامه های آموزشی, کارآفرینی, مدیریت کسب و کار

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Back to Top